Меню
Абонамент:

Мини Ти Блог

Научи повече за бебето, раждането и още куп вълнуващи бебешки теми в блога на онлайн бебешки магазин Мини Ти ♡

Мини Ти Блог | Научи повече за бебето, раждането и още куп вълнуващи бебешки теми в блога на онлайн бебешки магазин Мини Ти ♡
28 януари, 2024 22:05
Мини Ти

 

 

В българската традиция моментът на 40-ия ден след раждането на бебето е специален и зареден с мистика. Ритуалът, наричан „погача за бебе“, съчетава в себе си вярвания, обичаи и пожелания за щастие и здраве. В нашата статия ще разберете как протича този вълшебен празник и как можете да го организирате по най-добрия начин.

Погача за бебе: Вълшебният Ритуал на 40-ия ден  

 


История на Ритуала

По стари поверия през първите 40 дни след раждането, майката и бебето били „нечисти“, затова обичаят предписвал изолация. В този период те били защитени от зли сили и се грижили един за друг. На 40-ия ден, майката и бебето посещавали църква за „Чиста молитва“, след което семейството отново ги приемало.

 


Подготовка за Ритуала

Сутринта на празника, майката и бебето посещават църква за специална служба и представяне на мъника пред Господ. За този обред често се използват олио, червено вино и здравец, вързан с червен конец. След службата, свещеникът осветява майката и детето, за да бъде божията благословия и покровителство с тях. В дома след този обред, светената вода може да се използва за напръскване на стаята на бебето.




Приготвяне на Погачата

След църковния обред, е време за приготвянето на погачата. Замесването на тестото обаче не е обикновено занимание на една жена. В различни региони, поканените жени взимат участие в процеса, вплитайки своите наричания и добри пожелания в хляба. Вярва се, че без добавка на набухватели, погачата "бухва" само от чистите мисли и думи.

 


 

Ритуалът на 40-ия Ден

На деня на празника, близки приятелки и роднини се събират в къщата на младата майка. Водачка на ритуала често е свекървата. Орисниците трябва да бъдат позитивно настроени, готови да предадат добра енергия (заряд) на новороденото. Поканените гости са само жени, които трябва да дойдат и да тръгнат по светло, като често празникът се отбелязва по обяд.

След представянето на бебето, гостите хапват от погачата, която бива разчупена над майката и детето. Първото парче е за Света Богородица и Младенеца, а второто – за самото бебе. Останалите парчета се раздават на гостите, които също трябва да хапнат от празничния хляб, потопен в мед.

Според поверието, всяка жена хвърля пари в кърпата, които после бебето използва като "сънен капитал." На този ден се правят и наричания, в които орисниците изразяват своите добри пожелания за бъдещето на детето.


 

Символика и Завършек

Кърпата с парите и остатъка от погачата се връзва и остава на високо в къщата поне 40 дни. След този период, питката се разчупва на трохи, които се дават на животинки. С този жест се разнася благословията и добрите пожелания, отправени за бебето, с надежда те да се сбъднат.

 


 

Подаръци за Бебето и Майката

Гостите, поканени на ритуала, обикновено донасят сладки неща, символизирайки сладкия живот, който пожелават на майката и детето. Подаръци за бебето са обикновено символични — конци от дрехите за спокоен сън, светена вода за здраве и други предмети, които предвещават благополучие.

 

Съвременните майки обаче предпочитат практични и красиви подаръци. Кутии с дрешкиаксесоари и играчки, персонализирани рамки с данни от раждането или бебешки дневници, са само някои от възможностите. Важното е подаръкът да бъде от сърце и да отразява специалното отношение към новия член на семейството.

 

Ако сте планирали първата си почивка през зимата с вашето мъниче, вижте и предходната ни статия „На път с бебе през зимата: Съвети за пътуване без стрес“. ♡

 

Категории:

Последвайте ни в инстаграм – @miniti_bg