Мини Ти Блог
Научи повече за бебето, раждането и още куп вълнуващи бебешки теми в блога на онлайн бебешки магазин Мини Ти ♡


Общуването с водата е може би най-привлекателното забавление за малки и големи през лятото. Затова не лишавайте мъника от него, независимо от възрастта му. В следващите редове ще си поговорим за това как да го направите безопасно и интересно.
Какво може детето?
(6 – 18 месеца)
- Изследва водата и започва да свиква с нея.
- Извършва основни движения във водата – рита с крачета и плиска с ръчички.
- Прави вълнички и се върти във водата – всичко с помощ от ваша страна, разбира се.
Задачи за родители:
- Влезте първи във водата и подскажете на мъника, че сте го направили, за да го вземете при себе си. Без значение дали е с „Едно, две, три…“, или с „Готови, хоп!“ – просто използвайте една и съща фраза всеки път.
- Пейте песнички, докато учите детето на нови движения във водата. Свързвайки дадена мелодия със съответна активност, на мъника ще му бъде по-лесно да я запомни.
Какво е добре да знаете?
Друг начин да запознаете детето с водата е да посещавате заедно специализирани часове по плуване. Най-подходящото време да започнете е, когато мъникът е навършил 6 месеца. Вие ще се научите как да се държите с него във водата, а той ще свикне постепенно с нея. Имайте предвид, че не е препоръчително групите да надвишават 10-15 двойки. И не на последно място – не забравяйте пелените.

Какво може детето?
(18 месеца – 3 години)
- Продължава да усъвършенства уменията, които са му нужни за плуване – например основни движения на крачетата и ръчичките.
- Влиза и излиза самичко от водата, когато е около 3-годишно.
- Научава се да потапя главичката си и да задържа въздух под вода.
Задачи за родители:
- За да упражнява потапяне, мъникът трябва да достига до дъното, от което да може да се оттласне, използвайки плувки, жилетка или пояс.
- Друго занимание е хвърлянето на надуваема играчка във водата – оставете детето самичко да достигне до нея, като я плъзгате внимателно към него. Това ще усъвършенства основните движения на крачетата и ръчичките при плуване.
Какво е добре да знаете?
Първоначално мъникът трябва да бъде с вас непрестанно – същинските уроци по плуване са предвидени за по-късен етап. Въпреки че малкото човече вече може да ви изглежда независимо във водата, бъдете до него и дръжте ръчичките му през цялото време.

Какво може детето?
(3 години – 5 години)
- Започва да се учи да плува по корем и по гръб.
- Завърта се във водата самичко.
- Използва активно крачетата и ръчичките си, за да се придвижва напред.
Задачи за родители:
- Можете да предложите на дребосъка да подскача във водата около вас, да се движи в нея като делфин, куче или пък змия.
- Играйте на „зелена и червена светлина“, за да работите над уменията за плуване и концентрация на слуха – детето трябва да се хване за ръба на басейна и на „зелена светлина“ да започва да рита във водата, а на „червена светлина“ да спира.
Какво е добре да знаете?
Ако искате дъщеря ви/синът ви да посещава уроци по плуване, това е възрастта, на която можете да я/го пуснете самостоятелно, независимо дали преди това е била/бил на уроци с вас, или не. Препоръчваме ви, ако имате такава възможност, да изберете група, в която има по-малко от 10 деца.
Основни правила на плажа и на басейна:
- Не оставяйте мънка без надзор (особено на плажа) – без значение колко добре може да плува или да си играе в плиткото. За разлика от в басейна условията в морето се променят за секунди.
- Не е препоръчително детето да използва надуваеми играчки във водата като цяло (топки и др.), ако все още не може да плува добре. Те могат неочаквано да се изплъзнат от ръчичките му и мъникът да загуби баланса си.
- Осигурете на детето плувки, жилетка или пояс, за да ви бъде по-спокойно, когато сте във водата.
- Ако сте на басейн, уверете се, че мъникът носи аква обувки или гуменки, докато е около басейна, защото може да е хлъзгаво или пък прекалено горещо за боси крачета. Имайте предвид, че пясъкът на плажа също може да бъде парещо горещ в определени часове от деня.
- Не позволявайте на детето да тича или да играе по-активни игри с приятелчета в непосредствена близост до водата.
Ако имате нужда от проврени във времето тактики за справяне с лошото бебешко настроение, прочетете и предходната ни статия „20 начина да успокоите бебе“. ♡